Havlu Kenarları

Havlu Kenarı ( Lace the towel )
Minicik, minicik çiçekler örmüşlaer. Zaten nasıl örüyorlar imreniyorum yani. Acımıyor mu parmaklarınız hanımlar. Kenar dantellerini üst üste katlayıp fotoğraflasam da anlaşılıyor değil mi? Pembe beyaz örülmüş, çok güzel olmuş. Bundan bir tane de kendime yaptırdım. Gülşen abla yapıyor, "hiç te üşenmiyorsun" deyince de "ben küçük, küçük uğraşmayı seviyorum" diyor. Ne denir ki sevsin tabi, ailesine yardımcı oluyor, kızı üninersiteyi bitirdi, oğlu lise de, evi kira...
Biz hanımlar ne kadar güçlüyüz, her türlü zorluğa göğüs gerebiliyoruz. Allah vergisi :)
Bana kalan, Danteli havluya sarıp, şekil vererek pikosunu yapmak. Cici oldu amaaa...

Sık İğne Dantel

Havlu Kenar Danteli
Towels Purl
Gördüğünüz üzere yıldız çiçeklerle yapılmış şık bir yapım. Buna kanser işi de deniyor (evlerden zak olsun) Kapıya asmışlar, ilginç gelebilir ama asıyorlar işte. :)

İğne Oyası - Needle lace

Yeni İğne Oyası Salon Takımı Modelleri
İster salonunuzda ister yatak odanızda kullanın, danteller içinde en kibar duranları iğne oyalarıdır. Yapımı bize göre bayağı zahmetli olsa da, inin erbablarının elinde oyuncak gibi görünüyorlar.
Tabi bu demek değil ki çok kolay, sadece duruma nasıl adapte olabiliyorlar onu anlatmak için yazdım. Neredeyse göz ucuyla bakarak yapıyorlar işlerini, maşallah... Buradaki takımda hem tığ hem iğne işi kullanışmış.Müstakbel gelin hanımların çeyizine layık güzel bir örnek. :)

Enteresan Havlu Örneği

Kolay ve Değişik Havlu Modeli
Towel Model Easy and Different
Havlu kenarı danteli gayet basit bir örnek ama tasarım harikası gibi gözüküyor değil mi? :)
Mantık gayet basit aslında, elişinden anlayanlar hemencecik kolaylığını göreceklerdir. Önemli olan da kolaylığı değil elindeki imkanları nasıl değerlendirebildiğin değilmidir. İktisat mantığı "kıt kaynakları değerlendirme", değerlendirirkende kimi düz mantıkla gider kimi de böyle enteresan tasarımlar yapar. Havlu kenarı dantelinin, havlunun nakışına böylesine güzel aplike edildiğini görmüşmüydünüz. Ben deniz görmemiştim. Ben piko yapıyorum ama bana gelene kadar gerek düşünceyle, gerekse kaba hazırlığıyla, tasarlanmış elişlerine hayran kalıyorum.Güzel günlerde kullanışlsın inşAllah...

Havlu Kenarı - Lace

Havlu Kenarı Örnekleri / Lace the Towel
En çok dantel çesidi havlularda var sanırım. Güller, papatyalar, şekiller, yazılar ve simgeler daha da neler, neler. Buradaki örnekte de kelebek ve baklava dilimi yapılmış. Bu dantele yakıştırılan havlu üzerinde de kelebek şekli var. Pikosunu iki renkli yaptım. Hem mor, hem pembe kalplerle, güzel bir çalışma oldu. Makinemde dünyanın deseni var ama ben yinede çok sevdiğim bir kaç tanesini sıklıkla kullanıyorum. Kalp deseni de bunlardan biri... Güzel günlerde kullansınlar...

Koltuk Örtüsü

Mutfak Takımına Koltuk Kılıfı
Mutfağımı puslu havada çekmiş olmalıyım, biraz karanlık çıkmış ama yinede yayımladım... Kendime de bir şeyler dikmeliyim, terzinin söküğüne benzemesin olay. Dark mı deniyordu bu kumaşa hatırlayamadım şimdi. İçersine elyaf koydum simetrik noktalara tek piko deseni yaptım. Elyafı tuttu ve çökerttiği içinde hoş durdu. Mutfağıma aldığım takım deri olunca mecbur üzerine birşeyler yaptım. Sizi bilmem de biz derilerde rahat edemedik. Yapışıp kalıyoruz. :) En iyisi böyle hem puf puf oldu, hem de mutfağıma çok yakıştı.

Nevresim Takımları - Linens

Nevresim Takımı
Lila- mor- mavi çiçekli nevresimlik kumaşa, lila akfil kumaşla renklendirme yapıp gipürle süsledim. Yastıklarını ve çarşafını da lila akfil kumaştan diktim. Fotoğraf makinesinin ayarsızlığından renkleri bir garip çıkmış olsada güzel bir takım oldu. Nevresimini 198x230 cm battal boy olarak dikiyorum.Yastıkları 50x75cm ve çarşafı da 260x240cm olacak şekilde pikoluyorum. Ayrıca fırfır veya eteğe gerek kalmıyor. Yastıklarında renklendirmeyi böyle çalıştım, sade gipür çok sade duracağı için böylesi daha güzel olur diye düşündüm.

Igne Oyasi Modelleri

Çok Güzel İğne Oyası Havlu Danteli
Hem tığ hem de iğne işi olarak yapılmış bir kenar danteli. Havlusunun renkleri de kenar danteliyle çok uyumlu... Yine havlu üzeri turuncu gül nakışlı ve sırmayla da SENİ SEVİYORUM işlenmiş. [Böyle havluları, bohçalara koysunlar diye mi yapıyorlar, yoksa ben hiç romantik değilim de mi anlamıyorum bilmiyorum :) ] Her neyse, pikosu klasik model dört tarafına da gidilenlerden. Bu da böyle olsun değil mi? Dantelin kenarları ve motiflerin ortası tığla örülmüş, sonrasında iğne işi devam edilmiş. En son süsleri de turuncuyla yapılınca çok güzel olmuş. Kız çeyizine yakışır, hoş bir seçim olmuş.

Havlu Kenar Modelleri

Mor Çiçekli Dantelli Havlu Kenar Örneği
Özellikle havlusunu çok beğenerek aldım. Havlu kenarındaki mor sık iğnelerle aynı renklerde işlemeleri var. İşlemeleri klasik olarak kenarda değil de köşede olması da çok hoş. Yalnız dantelin içindeki hoş çiçeklere de sık iğneyle mor gitse daha şahane olurdu. Resimde dantelin modeli çıkmamış bile, gerçi benim için dantelden çok, yaptığım iş olan, havlunun pikosu önemli. Pikosunu da şekil vererek çalıştım, sahibi ve yanındakiler çok beğendi. Gelin çeyizine yakışır değil mi? Allah bahtını açık etsin.

Püsküllü Masa Örtüsü

Süslü Dertsiz Modelleri
Kırık beyaz, üzerine gümüş işlemeli dertsiz kumaş, zaten çok şıktı ama biraz daha şıklaştı. :) Köşe çevirip sıkı zigzag gittim ve uçlarına da kocaman, simli boncuklu püsküller diktim. Ben çok beğendim. Zaten gören üçüncü kişide sahibini buldu. Ben yapıp veriyorum, gittiği yerde başkası görüp istiyor. :) Çok güzel, çok mutlu oluyorum... Ziyafet masaları için hazırladığım dertsiz örtünün üzerine düz gümüş runner örtüyle de kullanabilirsiniz. Çok şık olur...

Kaneviçe Bebek Yastığı

Renklendirmeli Kaneviçe Bebek Yastığı
Eskiden kalma ama hiç kullanılmamış, sadece sandık beklemiş kaneviçeden çalıştım. Kullanmadığınız genelde üç etek olarak yapılmış kaneviçelerinizi her türlü değerlendirebilirsiniz. Mesela; kalan tek desenleri de bebek yastığı yapabilirsiniz. Gördüğünüz gibi çok cici oluyor. Beyaz akfil kumaşa fıstık yeşili pamuk satenle renklendirme ve kaneviçe aplikesi yaparak çalıştım. Akfil yada poplin kumaşlar bebeğiniz için en rahatı olacaktır.
Bu yastık gelin çeyizine konacak, düşünün artık çeyizde neler var nerler :)

Motifli Masa Örtüsü Danteli

Kare Motifli Salon Takımı
Anneciğimin çeyizim için ördüğü ve hala çok beğenerek kullandığım salon takımımın masa örtüsü.
Dantellerle aranız nasıldır? Çoğusu uğraşmak istemediği için sevmez malesef ama fabrikasyon boncuklu şeyleri kullanır. Hint işi mi nedir adı... Ben sevmiyorum... Tabi hep kötü örnek yok, dantelden elbiseler, bluzlar, etekler hatta çantalar yapılyor. Dünyanın bir başka köşesinde yaşayan hanımlar,neler, neler yapmışlar. Hayranlıkla izliyorum. :)

Mor Havlu Kenarı

Fuşya Çiçekli Mor Dantel
50 No mor floş iple sadece trabzanlar yaparak örülmüş olan havlu kenarına, fuşya güller ve yeşil yapraklar eklenmiş. Başta böyle bir dantele nasıl bir havlu alınır diye çok düşünsem de, seçmeye başladığım zaman ne mor ne de fuşya havlunun yakıştığını gördüm. En iyisi beyaz, üzerindeki desenler de uyunca, gayet hoş oldu. Pikosuna da böyle şekil verdim daha güzel oldu :)
Kız çeyizi de çok kokoş oluyor değil mi? Heleki bir de müstakbel gelin hanım çeyiziyle de ilgileniyorsa, şahane bir şey olur. :)

Pullu Havlu Kenarı Örnekleri

Yuvarlak Pullu Havlu Danteli
Böyle bir havlu kenarını hem kısa zamanda hem de kolaylıkla örebilirsiniz. Üçgenlerini küçük yada daha büyük de yapabilirsiniz, tamamen zevkinize kalmış. Eğer ara renklerde dantel örmüşseniz mutlaka havlusunu da alıp kenara koyun. Yeşillerde çok sorun çıkmasada, diğer ara renkler uyumlu havlu bulma konusunda birhayli uğraştırıyorlar. Pullu havlu dantelinde, tülbent oyalarında kullanılan pullardn kullanılmış. Havlusuylada çok güzel yakıştırılmış. Ben de dantelini sarıp, pikosunu şekil vererek çalıştım. Çok hanım, hanım, zarif bir şey oldu.

Dantelli Şanel Bohça

Köşe Dantelli Şanel Bohça
Bohçalarda genelde şanel saten kullanırız. İncecik, parlak ve yumuşak bir kumaştır. Danteliniz çok kalın değilse şanel sateni tercih etmelisiniz derim. Köşe dantelin üzerinde vazgeçilmez desenlerimizden güller var. kenarlarına da güzel desenler örmüşler. Ben de pikosunu yaparken kenar şeklinin aynısıyla, çiçek deseninin birleşimi bir model seçtim.Köşe Dantelin merdiven olan tarafiında süsleri olduğu için bir kare alttan sardım. Hem süsleri bozulmadı, hem çok daha güzel oldu. Dantelin içini de boşalttım. Köşelerini 4 cm den çevirip piko deseni geçtim. Sevgili kuzenim için hazırladım. Umarım benim kadar beğenirler :)

Eflatun Dantelli Yastık Takımı

Eflatun Çiçekli Nevresim Danteli
Dantel, havlu kenarı için örülmüş ama el değişikliğindenmidir nedir, beklenenden geniş olmuş. E çok geniş olunca havluya hiç yakıştıramadık. Biz de akraba bohçaları için yastık takımı yapmaya karar verdik. Yine dantel çok geniş olduğu için renklendirmesini düz olarak çalıştım. Çok cici bir şey oldu. Bana gelen bohçada böyle bir yastık takımı olsa, şahsen çok hoşuma giderdi yani bohça sahibi de çok mutlu olacaktır.
Olay gönül almak ama emek verilen her şey, ayrı bir güzel oluyor. Hem el emeği, göz nuru, hem de basit bir hediye değil.
Danteli kızımız kendisi ördü, hem de bir yandan da çalışarak. İnsan istesin yeterki, vakit çookkk!

Nakış İşlemek İçin Dertsiz

İşleme İçin Dertsiz Masa Örtüsü
Kolay nakış işlemek için üretilmiş olan dertsiz masa örtüsü kumaşı, ister nakışlı, ister nakışsız harika görünüyor. Kumaş diğer dertsizlere göre daha kalın ve tok. Eskiden de kalın dertsizler vardı ama daha bir hantal dururdu, bunlar çok güzeller. Evinize masa örtüsü dikmeyi düşünüyorsanız tavsiye ederim. :)
Masa örtüsünü köşe çevirip sıkı zig-zag giderek hazırladım. Ziyafet masasına sade bir şıklık katacak olan dertsiz kumaşımız, işlenildiğinde de nasıl güzel olacaktır, düşünemiyorum bile.
Kumaşı kolay işlemek için, etamin kumaştaki simetrik deliklerden dokunmuş. Etamin işleyebilen herkes, kolaylıkla üzerine de güzel ve rengarenk desenler işleyebilir.
Kızımıza mutluluklar diliyoruz... :)

Renkli İğne Oyası Havlu

Değişik İğne Oyası Örnekleri
Sarı, Gül kurusu, yeşil ve beyazla örülmüş çok hoş dantel örneği. Siz bu kadar rengarenk istemezseniz, sevdiğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Bazı hanımlar örnek neyse aynısını yapmaları gerekiyormuş gibi mi hissediyorlar, nedir, illede aynısını yapıyorlar. Aysel abla " yanlış da bir nakıştır " der, haklı da. Azıcık farklı olsa ne olur. Kimi hanımlar da, değişikliği sever, illa aynı olmasın ister. Allah bizi türlü simalar, türlü renkler ve türlü zevklerde yaratmış. Kimse kimseye benzemiyor, her şey nekadar muntazam. Ne kadar güzel, kudretinden sual sorulmaz. En güzel tarafı da Allah süsleme sanatından bizlere de bahşetmiş. Hiç birimiz tekdüze değiliz. :)

Çiçekli Köşe Havlu Kenarı

En Güzel Köşe Havlu Dantelleri
Dantel önce beyaz floş iple örülüyor. Üzeri için dilediğinizce çiçekler ve sık iğne yapraklar yaparak süslüyorsunuz. Tamamen sizin hayal gücünüze bağlı yani. Renkleri, şekilleri istediğiniz gibi değiştirerek kendi dantelinizi örebilirsiniz. Yap-boz gibi... Bazen hakikatten de yap -boz gibi bir türlü tutmuyor danteller ya neyse, çok kafa kurcalamasın. Siz bir cesaret başlayın. Mesela, çiçekleri daha az yada daha çok katmerli yapın, basit bir değişiklik ama sonuç çok farklı olacaktır. Köşe danteli iki köşe fazla gelirse bir köşesine yapın mesela, el silmeye daha çok yer kalsın. :)
Köşe dantelleri geniş olmadığı için çok yer kaplamıyor ve bence çok şık duruyor. Kızınız varsa çeyizine böyle bir havlu kenarı danteli örmelisiniz. Çeyizinde ve evinde çok güzel olacaktır.

İğne Oyası Pike Takımı

Pileli Saten Pike Takımı
Normalde beyaz danteli renkli saten kumaşın üzerine direk sarmak kafi gelir ama bizim kızımız renklendirme sever. Daha önce görüp beğendiği pileli pike takımından istemişti ben de ona böyle bir pike diktim. Pileleri çok kalın olmasın diye biyeyle çalıştım, hem de çok yakıştı.
Beğenmediği iğne oyasını, beraber aldığımız lale işlemeli pullu pike de, hem de pileli ve renklendirmeli olarak görünce, çok şaşırdı ve ne kadar beğendiğini de " ellerini birleştirip, kimseye vermemmmm" diyerek gösterdi, sağ olsun. Yapılan işlerin beğenilmesi ne güzel:)

İğne Oyası Yastık Takımları

İğne Oyalı Küstüm Yastık Takımı
İğne oyalarının yapımı zor, görünüşü çok kiar değil mi? Pikede kullandığım iğne oyasını kurdeleye lemişler. Üçgenler ve yelpazeler yapmışlar, Çok kibar olmuş. Sahibi çok da beğenmezmiş bir de :) Kurdeleleri nasıl yapsam da güzel olsa diye düşündüm de, hazır bant işte üzerine piko yaptım. Çok güzel oldu. Sahibi de bu haliyle çok beğendi tabi.
Güzel günlerde kullansınlar...

Gipürlü Dertsiz Masa Örtüsü

Gipürlü Dikdörtgen Masa Örtüsü
Gelin Çeyizi için diktiğim masa örtüsü için dertsiz kumaş çeşitlerinden birini kullandım. Kumaş uçuk mavi, kareli desenli Kenarlarına annesinin çok öncelerden alıp sakladığı gipürü diktim. "Artık böyleleri yok" diyor teyze ama, artık o kadar bol çeşit var ki. Her zevke, her keseye uygun birşeyler mutlaka bulunuyor. Kız çeyizleri de biraz daha gelişti, hatta eskiden damada bu kadar çok çeyiz konmazdı.Kızlarının çeyizlerine masa örtüsü örneği arayan annelere...

Motifli Tepsi Örtüsü

Rengarenk Motifli Tepsi Örtüsü
Tepsilerimizin süsü örtülerimiz. Hem çok güzel görünüyor, hem de üzerindekilerin kaymasını önlüyor. Hem misafirimize örtülü tepside birşeyler ikram etmek ne kadar güzel olur değil mi?
Motifler rengarenk örülmüş siz düz beyaz yada sevdiğiniz renklerde örebilirsiniz. Bu örnek çok kolay ve istediğiniz şekli vermeniz de mümkün. Baklava dilimi sşeklinde yapılmış ama kare, dikdörtgen ve hatta oval bile örebilirsiniz. Kızınızın çeyizine güzel bir örnek olur... Kolay gelsin.

En Güzel Banyo Takımları

Banyo Takımı Örnekleri Yeni
Teyzemin banyosu gibi kocaman bir banyonuz varsa, klasik klozet takımları emanet gibi durur ve sizi sinir eder. Canım banyoya uygun birşeyler de sizi ne kadar mutlu eder bilmem. Bu takımı banyonun rengi ve bordürlerin şekline göre tasrladım. Halısı 120 x 180cm gibi kocaman bir halı. Tığla ördüm, yine külçe gibi oldu ama yıka yıka kullan bozulmuyor.
Kapakta sade krem rengi kirpi ip kullandım. Kimileri sakallı ip de diyor. Kocaman banyoya yakışır bir takım oldu.

Çamaşır makinesi de gördüğünüz gibi dışarıda olduğu için ona üzeri kirpi iple örülmüş kenarları uygun bir organze tülle kaplanmış, bir de çamaşır makinesi örtüsü yaptım. Güle güle kullansınlar. :)

Bebek Şeker Sepeti

Cici Çikolata Sepeti
Bebek bekliyorsak eğer, özellikle 7. aydan sonra hazırlıklarımız hızlanır. Bebeğimizin sevincini akrabalarımız ve dostlarımızla paylaşmak için de, bir araya geliriz. Bu küçük bir yemek de olabilir bir mevlüt de. Sepetimize küçük bebeğimiz için hazırladığımız, şekerleri yada çikolataları yerleştirip hoş bir görüntü sağlayabiliriz. Sonrasında bebeğimizin bakım ürünlerini ya da toka, emzik ve diş kaşıma aparatları için, olmadı banyomuzda mis kokulu sabunlarımız için kullanabiliriz.Bebeğimiz bizim en kıymetlimiz. Onun için günümüz, gecemiz, yemeğimiz, uykumuz herşeyimiz feda... Annelik ne kadar özel, ne kadar kıymetli... İnsan anne olunca anlıyor diyorlar ya, Doğru!

Mavi Çiçekli Sepet Havlu

Çiçekli Sepet Dantel Örnekleri
Maviş, maviş nazar boncuğu gibi. Kullanışsız filan ama seviyorlar demekki, ne denir. Her şey kullanışlı olacak değil ya... Sanki biz hanımlar bir kaç saat giyeceğimiz eşyalarımıza dünyanın parasını vermiyoruz. Bir havlu nedir ki :)
Yok siz paranızı ve zamanınızı muntazam kullananlardan iseniz, Haşaaa size söyleyecek tek sözümüz yok. :)
Havlu danteli tığla örülmüş, küçük küçük de çiçekler yapılmış. Sepet danteli ve kenar dantellerini mavi floş iple sarıp, yine aynı renkte kalp şeklinde pikoladım. İçinide süsledim. cok cici oldu çoookkkk! :)

Lale Aplikeli Nevresim Takımı

Taba Aplikeli Nevresim Takımı
Krem zemine taba rengi çiçekli nevresime taba rengi renklendirme yaptım. Nevresimin tam ortasına böyle bir de lale aplike ettim. Krem ve taba tenkleri de birbirlerine çok yakışıyorlar. Nevresimlik kumaşlar hazır nevresimlerin kumaşlarından çok çok daha kaliteliler bence. Bir de dikişleri var tabi. Hazır aldığınız nevresimi hemen katlayıp iki tarafından dikilir, biz ise üç tarafınıda dikeriz. Hazırların ilikleri ince bir kat çevirilip açılır, biz ise 4cm den iki kere çevirip de açarız ve yine iki yüzünü katladığımız için, yorgan asla dışarıya çıkmaz.Çarşafına köşe kestim çünkü, ben ce köşe kesmezseniz, çarşaf köşeleri, yatağın üzerinde masa örtüsü gibi duruyor. Ben çarşafların kulak gibi kalan uçlarından hiç hoşlanmam. Özellikle istenmediyse yada danteli çok uzun değilse köşe kesmeyi tercih ederim. İki çarşafın duruşu kıyaslanamaz bile. :)
Çarşafı ve yastıklarını krem akfil kumaştan yaptım. Renklendirmesini yine taba rengi kumaştan düz, bantlı bir model, süslemesinde de krem rengi gipür kullandım. Çarşafı düz olduğu için taba rengi piko yaparak takımla uyumlu hale getirdim.
Güle güle kullansınlar. :)

Çiçek Sepeti Havlu Kenarı

Halkalı Çiçek Havlu Kenarı
Halkalarla yapılan çiçekler görüldüğü gibi hem çok kolay, hem de çok muntazam oluyor. O yüzden de tığ işine yeni başlayan yada çabuk sıkılanlar için biçilmiş kaftan. Dantellerin içinde halkalar var bozulur diye endişenmeyin, hiiç de bir şey olmuyor. Oradaki halka eriyene kadar havluda miadını doldurur zaten. :)Çiçekleri bir turuncu bir beyaz yapmaları da çok güzel olmuş.Sepetli havlu kenarları, görüldüğü üzere öyle el yüz kurulamak için değil süs için yapılır gelende. Kimileri kapıya asıyorlar. Manavlar ve Muhacırlar kapı süslemesinde kullanıyorlarmış. Kardeşim de banyo kapısına asmış, ona neden astığını sordum da, banyo olduğu belli olsun, sorulmaya gerek olmasın diye öyle düşünmüş. Akıllıca bir çözüm aslında, :)

Pike ve Nevresim Danteli

Güllü Pikelik ve Nevresimlik Dantel Örnekleri
Güller vazgeçilmez desenlerdendir değil mi? Çok zarif görünüüyor. Danteller örenin elinin sıkılığına ve ustalığına göre daha bir güzel olurlar. Bu Danteli ören artırıp eksiltirken biraz sıkı tuttuğu için dantel düz tarafından dalgalanmış. Böyle olursa ne olur? Pikosu zor olur :) Bitince onun bombesini, zorunu, ben de dahil kimse anlamaz.
Kızınız için örnek arıyorsanız, bakmadan yapılmaz tabi ama zor da değil. Kolay gelsin.
Related Posts with Thumbnails