Aplikeli Bebek Nevresimi

Erkek Bebekler İçin Nevresim Takımı
Sevgili kuzenim Dilek'in küçük oğlu Semih için diktiğim nevresim takımını, diğer torba nevresimlerin aksine üstten düğmeli olarak tasarladım. Mavi kumaşı yunuslu nevresimlik kumaşın üzerine pike renklendirirmiş gibi yaptım. Düğmelerinin gözükmesini istemediğim için, iliklerini gizli açtım. Erkek bebeklere göre örümcek adam ya da tuaf arabalı nevresimlik gördüm ama beğenmedim. Bu nevresim deseni kız bebeklere de erkek bebeklere de olabilecek cinsten. Çarşafı, yastığı renklendirmesini mavi yaparak oğlunuza, pembe yaparak da kızınıza dikebilirsiniz. Takım birbiriyle kombine olsun diye kumaşın içerisindeki yunus desenleriyle aplikeler yaptım. Bence çok cici oldu :)Yeğenim Semih, ağabeyi Melih'in kopyası. Bağzı kardeşler ne kadar da çok benziyorlar değil mi? Sizin çocuklarınızı bilmem ama benim kızlarım kardeş denilmeyecek kadar birbirlerinden farklılar. Büyüğüm kara kuzum, küçüğüm sarı keçim :)

Halkalı Havlu Kenarı Danteli

Halkalardan güzel Havlu Kenarı Örnekleri
Çok kolay ve gösterişli bir havlu kenarı daha... Halkalarla rahatlıkla danteli genişletebilir yada çiçeğini küçültebilirsiniz. Örnesi basit ama buruşmaz, ütü sorunu olmaz kolay, kolay da yıpranmaz. :)
Pikosunu havlu kenarının modeline göre seçip böyle de şekil vererek çalıştım. Ben çok beğenerek yaptım, sahibi de çok beğendi, umarım siz de beğenirsiniz. :)

Dantelli Nevresim Takımı

Turkuaz Nevresim Takımı Örnekleri
Turkuaz çok güzel ve gösterişli bir renk. Nerede olursa olsun kendini hemen belli ediyor. Bu takımda şahane bir şey oldu. Saraylım yaptığım işlere hiç karışmadığı ve zevkini de iyi bildiğim için, çok rahat çalışarak onun çeyizi için farklı tasarımlar yaptım. Bu takımda onlardan.
Turkuaz patiska kumaşı ayrı, beyazı ayrı pikolayıp birleştirerek çalıştım.
Nevresiminde de aynı olayı yaptım. Turkuaz kumaşı pikoladım temizledim öyle danteli sarıp bandını yaptım. Orjinal, hoş bir takım oldu :)
Allah bahtını açık eylesin inşAllah.

Tığ İşi Klozet Takımı

Kirpi (Sakallı) İple Klozet Takımı
Tamamen tığla ördüğüm bir takım. Kalın kirpi ip kullanıyorum ve tığla ördüğüm için de çok kalın, külçe gibi oluyor. Şişle örülenlerden farklı olarak çok ip yiyor ama şekli bozulmuyor. Kilim gibi değil, halı gibi oluyor. Oturma odanıza bile örebilirsiniz.
Bu klozet takımı, sevgili kardeşim Havva'ya, annemden doğum günü hediyesi oldu. Aslında başka bir akrabam için örmüştüm ama zat-ı muhterem yeni evine gidince istiyormuş. Annem de kızdı onu ben istiyorum dedi, oldu bitti.
Kararsızlık değil bu ama, yazdım çünkü çok kızdım. İnsan birinden bir şey istemişse eğer, sonradan hata ettiğini düşünse bile sözünden dönmemeli. Düşünmeden "Sen al yada sen yap, gelince hallederiz" gibi sözler senet olmalı. Düşünmeden edilen bir laf, hem karşısındakini hem de kendini zor durumda bırakıyor. Benim için itimat çok önemli ...

Dantel Yatak Odası Takımı

Ağır Yatak Odası Dantel Örnekleri
Danteline diyecek tek kelime yok. Şahane ötesi bir şey. Yatak örtüsü için çapamarka iple örülmüş, parçaları örtüye fazla helince de kenarlarına güzel bir şey uyduramamışlar. Benden , kenarlarına şanzelize kumaştan böyle bir çerçeve yapmamı istediler. Gördüğünüz gibi çok orjinal birşey oldu. :)
Sahibi Dansçı ve Dans Öğretmeni... Çeyiz işleriyle annesi ilgileniyor yani aman eksik kalmasın, aman çok güzel olsun diye harap oluyor desem daha iyi olur. Eğer siz de kızınızın çeyizine ağır dantel örnekleri beğeniyorsanız böyle bir örneği değerlendirmelisiniz.

Güzel Takı Yastığı Örnekleri

Bebek İçin Takı Yastığı
Kardeşim bebeği için 12,12,08 tarihine randevu almıştı ama, Çağla hanım, kurban bayramının son gününe de denk gelen 10.12,08 tarihinde gelmeye karar verince böyle oldu. Tabi ben onun tarini söküp tekrar pikoladım ama fotoğrafını bulamadım. :)
Küçük yeğeğimiz Çağla'ya bebek mevlüdünde takılan hediyeler için hazırlamıştım, herkes de çok beğenmişti. Şimdi Çağla sultan 19 aylık oldu. Sarı, tatlı ve cadı. Annesine çin işkenceleri yapıyor. Anneannesi, dayısı, yengesi ve dedesini de parmağında çeviriyor. :) Nasıl oluyor demeyin, 2008 model ... :)
Allah uzun ömürler versin, anne-babasına, vatana hayırlı evlat olsun inşAllah.

İğne Oyası Havlu Kenarı

En Güzel İğne Oyası Modelleri
Havlu süslemesinde de hanımlar neler yapıyor neler. İğne oyasıyla yapılmış yeşil üçgen motifler, aralarında ise Turkuaz ve sarı yıldız çiçeklerle (gelin çiçeği de diyorlar) renklendirilmiş iğne oyası kenar danteli modeli. Şahsen iğne oyasının salon takımlarını da, tülbent oyalarını da, havlu kenarlarını da çok beğenirim. Ne de olsa zor ve zor yapılan her zaman güzeldir.
Danteli havlunun üzerindeki çiçeklerle çok uyumlu, ben de turkuaz rengi iple dantelini sarıp, pikosunu da yine turkuaz iple ikili bir desenle yaptım. Danteli ağır ve zarif ama havlunun kullanım alanını kısıtlamayacak şekilde uçta olduğu için sandık beklemeyecek. :)
Güzel günlerde kullansınlar.

Kolay Peçete Danteli Örnekleri

Dantelli Dertsiz Servis Takımı
Yavruağzı iple, servis takımı örülmüş köşe danteller için kalınca bir dertsiz kumaş aldım. Dertsiz kumaşlarda da çok çeşit olduğu için, mutlaka amacınıza uygun bir şeyler bulabiliyorsunuz. Mesela servis (Amerikan servisi de deniyor) takımlarında lame, ince dertsiz kumaş, kapitone veya alpakadan da yapabilirsiniz ama bunlara astar çalışmanız daha doğru olacaktır. Böyle bir dertsiz kumaş tercih ederseniz, servislerin kenarlarına köşe çevirmeniz ya da burda olduğu gibi dilim piko yapmanız yeterli olacaktır.
Danteli çok kolay ve şık. Akşamları otururken rahatlıkla örülebilir. Hatta dantel örmeye yeni başlayanları bunaltmayacak bir örnek.

İğnelikle Yapılan Havlu Kenarı

İgnelikle Yapılan Dantel Örnekleri
Bildiğimiz yuvarlak toplu iğneliklerle yapılıyormuş. Hanımlar muhteşemsiniz ya hu! Neleri aparat olarak kullanıp neler, neler yapıyorsunuz. Güneşe benzeyen ortası da çok değişik kenar danteli olmuş. Mor ve beyazla renklendirerek şık bir hava da yakalamışlar. Havlusu da çok kaliteli ve güzel. İtinayla seçildiği belli oluyor. Öğretmen hanım kendi çeyizini özemle hazırlıyor. "El sanatları öğretmeni o kadar olsun artık" diyorlar ama ben öyle düşünmüyorum. Kim bilir kaç tane el sanatları eğitimi almış ama kendine hayrı olmayan zat-ı muhterem vardır. İnsanın içinden gelmeli. Belki de bu durumun izahı mesleğini sevmektir, gerçi terzi kendi söküğünü dikemez diye de ata sözü var, bu söze kendimi de katıyorum. Atalar bilmiş de söylemişler :)
Gelin çeyizi için yapılan havlular, çeşit çeşit ve birbirinden güzeller. Havlu zaten süslü, bir de dantel, yetmeeezzzz! Şekilli pikosu da yapılınca tamam artık, süsün gosu olur :)
Güzel günlerde, sağlıcakla kullnasınlar. :)

Güzel Etamin Seccade Örnekleri

Çok Güzel İşleme Seccade Modelleri
Seccadelerimizi çok küçükten başlayıp kendimiz işlerdik değil mi? Evde annemize yardım da ederdik. Öyle şimdiki gibi her evde bulaşık makinesi ne mümkün, tezgaha boyumuz yetmezdi de sandalye üzerinde bulaşık yıkamaya çalışırdık :) Şimdi çocuklar çok tembel. Tembel ama bizim yüzümüzden. Okul vakti aman o okusun ben toplarım, ben yaparım diye peşlerinde pervane olan biz anneler (ki orta okula giden kızın çorabını giydirenini bile gördüm), gayet bencil, egoist, vurdumduymaz bir nesil yetiştirip adına da "zamane" diyoruz. Zamane diye bir şey yok ya hu... Güzel yetiştirilmiş nesil, kötü yetiştirilmiş nesil var. Geç değil tabi, onlar çocuk, ne verirseniz hemen alıyorlar. "En iyi nasihat, güzel örnek olmaktır" sözünü unutmayalım, güzel örnek olalım, ahlaklı çocuklar yetiştirelim :)
Seccadelerimiz boş kalmasın, kuranlarımız duvar süsü olmasın inşAllah ...

En Güzel Bohça Danteli Örnekleri

Yeni Bohça Danteli Modelleri
Güller çok sık kullanılan ve dantele de en çok yakışan çiçektir. Biz hanımlar da çok severiz. Zaten mübarek çiçeğin sevmeyeni varmıdır bilmem. Yok canım bir kişi bile yoktur :)
Bu köşe dantelini bohçanın bir ucuna saracağım, 10,10,2010 tarihinde evlenecek olan kuzenimin çeyizine hediye edeceğim inşAllah :)
Bohça dantelleri değişik değişik çalışılabiliyor. Buradaki gibi, üçgen dantelin iki dik kenarını düz, uzun olan kenarını süslü yapmışlar mesela. Bir de kaç köşe danteli istediğiniz var tabi. Tek köşe, çift köşe veya dört köşe. Kenar danteli olanlar, nasıl isterseniz, zevkler daha bir çeşit tabi:)

Dantelli Saten Pike Takımı

Tek Kişilik Pullu Pike Takımı
Sarı dantelinde güller içte değil uçta örülmüş. Çok da güzel olmuş. Pikesi pamuklu içerisinde sarı pullarla işlenmiş çiçek desenleri var. Sarı satenle pikosunu yaptığım pike takımını yine beyaz saten kumaşla renklendirmesini yaptım.
İşlerimi beğenip yorum yazan arkadaşlarım ve akrabalarım "kıyılırmı bunlara" diyorlar. Ben de onlara "Kaç sene yaşar bir insan, ölüp gideceğiz, üzerimizde gezecekler. Kullanın güzelleri..." diyorum. Öyle deyince hepsi hak veriyor bana. Mesela böyle bir pike özellikle de yazları, kızınızın yatağında kullanabileceği hem yatak örtüsü, hem de pikesi olacaktır. Çok kullanışlı ve şık olduğu için, sahibini üzmez.

Ara Dantelli Havlu Kenarı

Gümüş Ara Dantelli Havlu Örnekleri
Dantel sever hanımlar, kızına ve ya oğluna çeyiz hazırlayan annelerin beğeneceği, kolay ve hoş bir şekle sahip olan bir havlu kenarı danteli :) aralı uçlu yada sade ara danteli olarak istediğiniz renk kombinasyounda örebileceğiniz bir dantel. Br kızın çeyizinde yaklaşık 30 havlu olduğunu düşünürsek, anneler modelleri beğenip, beğenip örsünler ve ya ördürsünler değil mi? :) Bir de damat tarafının geleneklerinde akrabalara bohça çıkarmak var ise, yandı anne... 50 tane havlu yapmalı... Kız evinden öyle gipürlü harçlı havlu gelmez, eh kız tarafı, incik boncuk çok... Damat tarafı siz kurtuldum sanmayın. Öremeyen ördürür ama hazır götürmez, gelin almak kolay değil yani. Havluları, tülbentleri öyle günlük kullanmaya pikolu yada harçlı yapılmışlardan gelirse konu, komşu, akrabalara karşı karizma yerlerde gezer. Olmaz tabi. :)Her zaman söylediğim gibi, çeyiz, abartısız ama mahcup da etmeyecek kadar da eksiksiz olmalı.
Allah bütün evlatlarımızın bahtını güzel eylesin :)

Dertsiz Masa Örtüsü Modeli

Lame Ziyafet Masası Örtüsü
Dertsizlerin de bir çok çeşidi var. Böyle fiyatını daha uyugun bulabileceğiniz lame kumaşlar da dertsiz olarak kullanılıyorlar. Masanızı nasıl görmek istediğinize bağlı olarak değişik renk seçenekleri de var. İsterseniz böyle bir masanın üzerine bir de siyah lame kumaştan runner be peçetelerini yapabilirsiniz. Masanızda yeni moda şıklık olmuş olur.

Boncuklu Patik Örneği

Pullu Patik Örnekleri
Yaz geldi ama çeyizler yazı kışı beklemiyor. Nişanlı kızınız veya oğlunuz varsa size çok şık pullu ve boncuklu değişik bir patik örneği daha... Yazlık ayakkabılar gibi, çok güzel olmuş. Klasik patikler gibi değil, öyle patikleri sevmeyenlere değişik patikler örülebilir. Kolay gelsin :)

Hazır Dantelli Nevresim Takımı

Fabrika Dantelli Sarev Nevresim Takımı
Danteli olmayanlar için değişik bir alternatif. Gipürlerden çok farklı, floş, dantele çok benzeyen bir ürün. Özellikle damat tarafıysanız, sizden çok ta dantel beklenmediği için böyle bir nevresim takımını gelin bohçası için yaptırabilirsiniz. Gayet şık ve gösterişli olur. Lila ve mor gül desenli nevresimlik Sarev'in, yastıkları ve çarşafı ise Filli Akfil Ben bu iki markayı da çok severek ve beğenerek kullanıyorum.

Oyma Pike Danteli Örnekleri

Güllü Merdiven Danteli Modeli
Güller, bahçesi olanların vazgeçilmezi dir. Havlu kenarlarımızı, nevresimlerimizi, pikelerimizi ve hatta salon takımlarımızı süslerler. Merdiven danteller pikelere sarılınca da çeyizin en ağır işi olurlar. Şimdilerde duyuyorum ki kızlar çeyiz istemiyorlarmış, hatta "yapma ben kullanmam" diyorlarmış. Böyle yakınan bir anneye, nişanlandığı zaman damat tarafı "bir eksiğiniz var mı, biz yapalım" dediğinde yüz ifadesi ne olur, dedim. Aynen de öyle. Çeyizi abartmadan, misafiri geldiğinde mahcup bırakmadan hazırlamak lazım. :)

Deri Klozet Takımı Yeni

Deri Peluş Klozet Takımı Modeli
Suni deri ve peluş ile tasarladığım banyo takımım, tamamen sararak çalıştığım için beni çok uğraştırdı ama değdi. Büyük parçasındaki deriye şekil vererek çalıştım ma bir sonraki için farklı fikirlerim var :) Şimdilerde fırçalık, sabunluk gibi şeyleri de deri yapıyorlar, böyle bir takımla şahane kombine olurlar . Kapağı deri üzerine peluş, kapağı tutması için de astarlık siyah kumaştan kemer gibi bir şey yapıp diktim. Kapağın üzerine koyup fotoğrafını çektiğim için kenarlar bombeli durabilir. Sahibi olmak isteyen güle güle kullansın :)

Gümüş İşlemeli Dertsiz Masa Örtüsü

Mutfak Masasına Dertsiz Örtü
Dertsiz örtüler masalarımızı hem güzelleştiriyor, hem de leke tutup bizi üzmediği için hayatımızı kolaylaştırıyor. Buradaki masa örtüsü dertsiz çeşitlerinin en güzellerinden. Kaliteli kumaşı ve şık işlemeleriyle, sade ve güzel. Dertsiz kumaşı sadece ziyafet masalarımızda değil günlük kullandığımız mutfak hatta balkon masamızda bile kullanabiliriz.
Bu örtüyü mutfak masası için diktim. Hemen üzerine gelen komşum, kızının düğün davetiyesini getirmiş. Ben de bu örtüyü, sevgili Hülya'nın kına gecesinde hediye olarak götürdüm. Güzel günlerde kullansınlar inşAllah...

Pikolu Havlu Kenarı Örneği

Dantelli ve Pikolu Havlu Modeli
Biz hanımlar Allahın bize bahşettiği süsleme fıtratıyla, elimizin değdiği her yeri güzelleştiriyoruz :) Bunun için temiz ve güzel olan şeylere "hanım eli değmiş" demezler mi? Biz anneler kızlarımızın çeyizi için ne kadar itinayla uğraşırız, iki kuruş artırıpta kızına çeyiz yapan ne kadar çok anne vardır, birkaçını biz de tanırız değil mi? Biri benim annem mesela :) Ördüğü mü desem, yaptırdıklarını mı? Annelerimizin el emeği, göz nuru harcadığı çeyizlerimiz böyle kıymetli işte. :)Laleler de bir devre adını yazdırmış, kıymetli çiçeklerdendir. Camilerimizdeki çinilerde, süs eşyalarında kullanılır da, hanımlarımız dantelini örmez mi? Gördüğünüz gibi beyaz floş iple örüp, kenarlarını altın rengiyle dönmüşler. Ben de havlusuna değişik şekil vererek pikosunu yaptım.
"Analar tahtını yaparmış, bahtını değil" derler ya, Allah bahtını açık etsin. Güzel günlerde kullansınlar :)

Kulplu ve Kare Lif Takımı

Tutacaklı ve Kare Çiçek Sepeti Lif
Lifin takımı böyle oluyor :), biri uzun diğeri ise kare. Renkleri ve üzerindeki desenleri aynı, işlevleri farklı... Kızınız, oğlunuz veya kendiniz için örebilirsiniz. Hoş güzel bir örnek, ben bu lif takımını büyük kızımın çeyizi için ayırdım :) "Kız beşikte, çeyiz sandıkta" değil mi? Çeyizler çok güzel, bize özgü bir gelenek. Geleneklerimize lütfen sahip çıkalım:)
Related Posts with Thumbnails