Nevresim Takımı Örneği

Renklendirmeli Nevresim Takımı Dikmek
          Bu takımı geçen sene anneler günü için kayınvalideciğime diktim. Çok beğendi sağ olsun, "ben bunu seremem, bayramdan bayrama anca" gibi bir sürü güzel söz söyledi. Sizi bilmem ama ben kayınvalideciğimi çok severim.
        
           Renklendirmeli gipürlü nevresimin yapımını şöyle bir anlatayım, daha sonra aşama aşama görüntüleyip tekrar anlatırım. Nevresim için 4m istediğimiz renk kumaş alıyoruz, 2m den kesiyoruz. renklendirme için, bu genişlikte gipüre 30cm renklendirmesi için kumaş kesiyoruz.
        Diyelim ki kumaşınız düz yeşil, renklendirmesi beyaz, gipürü de yeşil gibi birbirini tamamlayan malzemeler kullanabilirsiniz. 
          2m kestiğimiz kumaşın boyu 2,4m dir. 2m olan kenarını masamıza yerleştirip, renlendirmesini 35 cm
den ölçüp ütüleyip iğneliyoruz. kumaşın gipür gelicek olan yerini renklendirme kumaşı üzerinden 6cm ölçüp çiziyoruz ve yine sık sık iğneliyoruz. çizgi üzerinden gipürü sık zigzagla kumaşımıza monte ediyoruz. Gipürde pek toplama olmaz ama aynı işlem dantelde biradaha sarma şeklinde yapılır ve tekrar ütülenir.
         Kartonla hazırladığımız yarım ay gibi şekiller verdiğimiz kalıplarla renklendirme kumaşına şeklini veriyoruz. dilim sonra da desen, gipürün üzerine ise önce desen sonra dilim geçiyoruz. Keserek temizleme işlemini yapıyoruz. Tekrar sıkı sıkı ütülüyoruz.
Piko yaptığımız parçanın diğer 2m olan ucunu, 4cm lik kartonumuzla ütüleyerek tek kat yapıyoruz. Diğer işlem yapmadığımız parçamızın 2m olan kenarını ise 2 kez katlıyoruz.. Çift olan katı tek olanın üzerine kaplayıp iki kenardan60cm kadar dikiyoruz. Dikince göreceksiniz uçları biri kısa gibi olacaktır o düğme leri gizlemek için yapılan bir işlemdir. uçlarını birleştirip dikin, göreceksiniz ki düğmeler alt tarafta kalmış. 
Düğmeleriniz ayak ucundan görünmeyecekgayet güzel olacaktır. Kolay gelsin :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails